
Gdy w wyniku różnych zdarzeń losowych (rzadziej) lub oszczędzania (częściej) będziesz już dysponował pewną kwotą środków na twoim koncie bankowym, warto zastanowić się, czy nie zainwestować części twoich pieniędzy. Dzięki temu - jeśli oczywiście rozsądnie zainwestujesz posiadane środki - będziesz mógł powiększyć swój majątek.
Najważniejsze, to nie bać się inwestycji. Mówi Zygmuś, lat 13: "Moim najbardziej nietypowym prezentem były akcje WIG-20 warte 11 tys. zł. Tata uczy mnie na nich grać na giełdzie. Daje mi to od razu możliwości na przyszłość." Paweł K., lat 14 dodaje "Na komunię dostałem pieniądze, za które miałem kupić akcje giełdowe. Zainwestowałem w różne spółki. A po pięciu latach pieniądze pomnożyły mi się trzykrotnie i kupiłem za nie skuter.” (za Gazetą Wyborczą, Wysokie Obcasy, 10.05.2009)
Możesz również inwestować na własną rękę, ale musisz pamiętać o kilku zasadach.
Po pierwsze zawsze kalkuluj ryzyko. Jeśli możesz zaakceptować wyższy stopień ryzyka (wiesz, że możesz dużo zyskać, ale i sporo stracić), wybieraj raczej agresywniejsze metody inwestowania – na przykład zakupując jednostki uczestnictwa w funduszach inwestujących na rynku akcji lub akcje spółek na giełdzie papierów wartościowych. Jeżeli cenisz bezpieczeństwo swojego kapitału (czyli inaczej mówiąc chcesz w całości zachować majątek, który zdecydowałeś się zainwestować), skup się raczej na funduszach inwestycyjnych zrównoważonych, lokatach bankowych i obligacjach.
Gdy chcesz inwestować większą kwotę swoich oszczędności, staraj się zawsze wybrać kilka różnych inwestycji w celu ograniczenia ryzyka – na przykład część środków lokujesz w akcje spółek, a część pozostawiasz na lokacie bankowej. W ten sposób zmniejszasz ryzyko nieudanej inwestycji. Nawet w przypadku, gdy jedna z nich przyniesie straty, druga może zapewnić ci dochody. Taka strategia inwestycyjna nazywana jest dywersyfikacją (czyli zróżnicowaniem) twojego portfela inwestycyjnego (czyli określonego zbioru twoich inwestycji). Warto ją stosować zwłaszcza wówczas, gdy lokujesz dużą część środków w funduszach inwestujących w akcje.