Konsumenckie wiem jak

AKTUALNOŚCI

Ile wytwarzamy śmieci?

fot. Fotolia.com

Najwięcej odpadów – w przeliczeniu na jednego mieszkańca – w UE wytwarzają Duńczycy (777 kg rocznie na osobę), Maltańczycy (647 kg), Cypryjczycy (640 kg), Niemcy (626 kg) i Luksemburczycy (614 kg. Najmniej – Polacy (307 kg) i Rumuni (261 kg).

Takie dane podał właśnie unijny urząd statystyczny – Eurostat. Według nich obywatel UE „produkuje” przeciętnie 450 kg śmieci rocznie, co oznacza, że Polska w tej kategorii mieści się znacząco poniżej unijnej średniej. Jesteśmy też lepsi od naszych południowych sąsiadów. W Czechach na jednego mieszkańca przypada bowiem 339 kg odpadów rocznie, a na Słowacji – 348 kg.

Eurostat zastrzega przy tym, że kraje członkowskie w różny sposób zbierają i podają dane na ten temat, co może trochę zniekształcać wyżej nakreślony obraz.

Z informacji Eurostatu (dane 2016) wynika też, że ilość wytwarzanych śmieci w UE sukcesywnie spada. W 2002 r. unijna średnia na 1 mieszkańca wynosiła 527 kg rocznie. Dziś jest to 9 proc. mniej.

Poprawia się też wskaźnik, pokazujący udział odpadów komunalnych, które są odzyskiwane jako surowce wtórne (recykling) lub kompostowane. Obecnie wynosi on w UE aż 47 proc. (z czego 30 proc. to recycling, a 17 proc. – kompostowanie), podczas gdy jeszcze w 1995 r. sięgał zaledwie 17 proc.

Unijnymi mistrzami recyklingu są Niemcy, którzy odzyskują i kompostują aż 66 proc. odpadów komunalnych. Kolejni są Austriacy - 59 proc., Belgowie - 54 proc., Holendrzy -53 proc. i Włosi - 51 proc.

(Źródło: Kurier Codzienny PAP)

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna