Konsumenckie wiem jak

AKTUALNOŚCI

Konkurs Międzyszkolny 2018 - Wielka wycieczka szkolna

fot. Fotolia.com

Podróże kształcą - wiadomo nie od dziś. Już podczas przygotowań do wyprawy możemy nauczyć się wielu praktycznych i potrzebnych w życiu rzeczy. Organizacja wycieczki zagranicznej to jeszcze większe przedsięwzięcie – i nauczyciel i uczniowie mogą wykorzystać swoją wiedzę zdobytą w szkole i rozwinąć wiele umiejętności. Portal Komisji Europejskiej ConsumerClassroom.eu zaprasza nauczycieli i uczniów do udziału w „nietypowym” Konkursie Miedzyszkolnym 2018.

Lubicie podróżować po mapie? A czy marzyliście kiedyś z uczniami o wielkiej wyprawie po Europie? Stwórz razem z klasą przewodnik wideo o Wielkiej europejskiej wycieczce szkolnej i naucz uczniów wszystkiego, co muszą wiedzieć o organizacji wyjazdu i planowaniu budżetu takiego przedsięwzięcia. To będzie prawdziwa edukacja konsumencka w praktyce.

Obecni nastolatkowie posługują się pieniędzmi w różnych sytuacjach: doładowują telefony komórkowe, kupują jedzenie, korzystają z transportu w drodze do szkoły albo wydają pieniądze na cele edukacyjne lub rozrywkę. Ale w jaki sposób młodzi ludzie planują swoje wydatki i oszczędzają?

Zorganizowanie wycieczki szkolnej może być znakomitą okazją, aby zapoznać młodzież z zagadnieniami dotyczącymi planowania budżetu i pomóc jej w zrozumieniu wartości pieniądza. W tej edycji Konkursu Międzyszkolnego portalu Consumer Classroom zapraszamy nauczycieli wraz z uczniami do stworzenia przewodnika wideo o tym, jak zaplanować i zorganizować zagraniczną wycieczkę szkolną w korzystnej cenie. Przewodnik wideo powinien omawiać najważniejsze zasady dotyczące planowania budżetu szkolnej wycieczki, wskazywać najlepsze wybory pod kątem ceny i zgodności z zasadami zrównoważonego rozwoju. Proponowane działania powinny uwzględniać różne aspekty takiego wydarzenia.

Chcesz wygrać sprzęt dla swojej szkoły? W tym roku w Konkursie Międzyszkolnym zostanie nagrodzonych dziesięć projektów finałowych:

  • Projekt, który zajmie pierwsze miejsce, zostanie nagrodzony sprzętem o wartości 6000 euro do podziału pomiędzy dwie zwycięskie szkoły partnerskie (po 3000 euro dla każdej ze szkół).
  • Projekt, który zajmie drugie miejsce, zostanie nagrodzony sprzętem o wartości 4000 euro do podziału pomiędzy dwie szkoły partnerskie (po 2000 euro dla każdej ze szkół).
  • Projekty zajmujące miejsca od trzeciego do dziesiątego zostaną nagrodzone sprzętem o wartości do 1000 euro dla każdej ze szkół partnerskich biorących udział w projekcie.

Znajdź partnera wśród innych europejskich szkół i weź udział w Konkursie Międzyszkolnym Consumer Classroom w 2018 roku!

Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny do 8 czerwca 2018 roku.

Więcej informacji na stronie: https://www.consumerclassroom.eu/pl/competition-pitch-2018-1

 

 

(Źródło: ConsumerClassroom.eu)

 

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna