Konsumenckie wiem jak

Bez GMO, czyli o bałamuceniu konsumentów

fot. Stanisław Czachorowski

Przy śniadaniu spojrzałem i mocno się zadumałem. Niby głupota. Ale skąd się ona bierze? Moda? Brak edukacji ustawicznej? Potrzeba upowszechniania wiedzy? Kiedyś straszono czarownicami... teraz GMO? 

Czytaj więcej...

Wydawać pieniądze z głową

fot. Fotolia

Rozsądek, rachunek sumienia i medytacja mogą okazać się przydatnymi narzędziami w walce z wydawaniem pieniędzy pod wpływem impulsu. Jak zachować umiar podczas zakupów i rozsądnie planować wydatki? Eksperci, na których powołuje się agencja AP przekonują, że wyrobienie w sobie nawyku świadomego sięgania do portfela to jedyny sposób na dobre gospodarowanie domowym budżetem.

Czytaj więcej...

Kupuję usługi edukacyjne

fot. Fotolia

Kupowanie usług edukacyjnych wiąże się często z niemałymi wydatkami. Kiedy chcemy zapisać się na kurs językowy, zrobić prawo jazdy lub zacząć studia, warto zwrócić uwagę na zapisy umowy zawieranej ze szkołą, uczelnią czy ośrodkiem szkoleniowym.

Czytaj więcej...

Listopad czy grudzień? Który miesiąc lepszy na zakup gwiazdkowych prezentów?

fot. Pixabay.com - domena publiczna

Już jakiś czas minął od gorączki zakupowej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia, więc teraz możemy spojrzeć wstecz i spróbować coś na zimno dostrzec. Ci, którzy nie lubią przedświątecznej gorączki zakupowej, zapobiegliwie kupili prezenty w Internecie w listopadzie. Czy jednak udało im się zdobyć je w lepszych cenach niż tym, którzy kupowali podarki w ostatniej chwili?

Czytaj więcej...

Konsumencie, płać bezpiecznie w sieci

fot. Fotolia

Z badań TNS Polska dla PayU (2013), jednego z największych w naszym kraju pośredników płatności internetowych, wynika, że już 13,5 miliona Polaków dokonuje zakupów w sieci. Czy wszyscy przestrzegają zasad bezpieczeństwa transakcji? Zapewne nie, ponieważ w każdym miesiącu na policję zgłaszają się osoby poszkodowane przez nieuczciwych sprzedawców internetowych. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich środków?

Czytaj więcej...

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna