Konsumenckie wiem jak

Bezpieczeństwo przy transakcjach bankowości elektronicznej

fot. Fotolia

Z tej prezentacji dowiesz się, jak bezpiecznie i rozsądnie korzystać z e-konta i cieszyć się licznymi udogodnieniami związanymi z bankowością elektroniczną.

Czytaj więcej...

Oszczędzanie jest łatwe - o odkładaniu na konto oszczędnościowe

fot. Fotolia

Z tej prezentacji dowiesz się, że oszczędzanie nie musi wiązać się z wyrzeczeniami, ale wymaga systematyczności i jak bank może ci w tym pomóc.

Czytaj więcej...

Reklama produktów finansowych - na co zwracać uwagę?

fot. Fotolia

Z tej prezentacji dowiesz się, jak krytycznie oceniać reklamy produktów finansowych i jakie kroki podjąć, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę z bankiem.

Czytaj więcej...

Mądre korzystanie z karty kredytowej

fot. Fotolia

Z tej prezentacji dowiesz się, jakie są podstawowe zasady użytkowania karty kredytowej i poznasz zalety jej posiadania.

Czytaj więcej...

Jak radzić sobie z inflacją?

fot. Fotolia

Z tej prezentacji dowiesz się, dlaczego nie warto trzymać oszczędności w domowej skrytce i co zrobić, by nie traciły one na wartości dzień po dniu.

Czytaj więcej...

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna