Konsumenckie wiem jak

Zapraszamy na Kongres Edukacji Finansowej

fot. Fotolia

Co powinien wiedzieć i umieć konsument usług finansowych XXI wieku? W ostatnim tygodniu marca odbywa się w całej Europie "Europejski Tydzień Pieniądza" (European Money Week). Instytucje i osoby zajmujące się edukacją ekonomiczną społeczeństwa oraz edukacją przedsiębiorczości zapraszamy do Warszawy na pierwszy Kongres Edukacji Finansowej, który odbędzie się w dniu 28 marca 2017 r. na PGE Narodowym (Stadion Narodowy). Wstęp wolny - wymagana rejestracja.

Czytaj więcej...

Jedz lokalnie, działaj globalnie

fot. Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

W sklepach spożywczych – pełne półki. Możemy dowolnie wybierać spośród szerokiej oferty żywności - towarów drogich i tanich, polskich i zagranicznych, zdrowych i niezdrowych. Najczęściej o zakupie decyduje cena, ale bardzo często za niewiele wyższą kwotę dostaniemy rzecz smaczniejszą i zdrowszą. Jak kupować żywność?

Czytaj więcej...

Mądrzy konsumenci energii - konkurs międzyszkolny

fot. ConsumerClassroom.eu

Uczniowie słyszeli zapewne o globalnej walce ze zmianą klimatu, o bardziej zrównoważony świat. Wielu z nich cechuje świadoma postawa w rozwiązywaniu tego światowego problemu. Wiedzą, w jaki sposób minimalizować ilość odpadów i oszczędzać wodę. Czy jednak są świadomi, jaki mają wpływ na świat jako użytkownicy energii? Portal ConsumerClassroom zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do 4. edycji Konkursu Międzyszkolnego.

Czytaj więcej...

Zwyczaje żywieniowe i marnowanie żywności

fot. Fotolia

Czy zjedlibyście świńskie ucho, rybi ogon lub policzki łososia? Co robicie z resztkami po „imieninach u cioci”? Czy chleb ciągle jeszcze jest dla nas czymś „świętym”? Czy kupilibyście mocno dojrzałe banany czy dziwnie wyglądające pomidory? Wyniki ankiety na temat zwyczajów żywieniowych Europejczyków i ich świadomości co do marnowania żywności wskazują, że choć w wielu kwestiach nie odstajemy od średniej europejskiej ciągle jeszcze istnieje konieczność większej edukacji Polaków.

Czytaj więcej...

Szkolenia nauczycieli zakończone

fot. Fotolia

W styczniu zakończyła się rekrutacja nauczycieli do udziału w nowej edycji ogólnopolskiego programu edukacji konsumentów finansowych ‘W dorosłe życie bez długów”. Zakwalifikowanych zostało 40 nauczycieli, którzy w lutym wezmą udział w szkoleniach przygotowujących do prowadzenia programu. W dniach 8-9 lutego 2013 odbyło się już pierwsze szkolenie w Gdańsku, w którym wzięło udział 12 nauczycieli. Szkolenie w Warszawie odbędzie się w dniach 21-23 lutego, w Łodzi 23-24 lutego 2013 roku.

Czytaj więcej...

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna