Konsumenckie wiem jak

Mądry konsument uważnie wybiera ubezpieczyciela samochodu

fot. Fotolia

Oferta ubezpieczeń komunikacyjnych jest bardzo zróżnicowana. Za pełen pakiet dla Skody Octavia zapłacimy od 1900 zł do 2900 zł przy zachowaniu tych samych parametrów oferty. Różnice nie są wyłącznie w cenie - czasami za więcej, otrzymamy mniej. Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) przeanalizował ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych 17 największych firm działających w Polsce.

Czytaj więcej...

Uwaga, dziura na drodze

fot. domena publiczna

Posiadanie samochodu wiąże się z kosztami – to powszechnie znana zależność. Niestety, nasi zarządcy dróg nie ułatwiają nam jeżdżenia – obok kosztów paliwa, ubezpieczeń, przeglądów, wymiany opon, często ponosimy także straty finansowe z powodu... ubytków w drodze.

Czytaj więcej...

Dlaczego ludzie się ubezpieczają?

Po co się ubezpieczać, skoro uważamy, że nic nam się nie stanie? Może nie warto wydawać pieniędzy i zamiast tego kupić sobie nowe buty czy odtwarzacz mp3? To często błędne założenia. Warto w odpowiednim czasie i trzeba się ubezpieczać, ponieważ nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, co może nas za chwilę spotkać. Ubezpieczenie to umowa na wypadek powstania wypadku (zdarzenia losowego), który jeśli wystąpi, obliguje ubezpieczającą nas firmę do wypłaty odszkodowania ze składek płaconych przez ubezpieczone osoby.

Czytaj więcej...

Jak odzyskać pieniądze od biura podróży?

[6.7.2012] Lato w 2012 roku już mamy gorące w pełnym tego słowa znaczeniu. Wiele osób zamiast na wymarzone wyjazdy dosłownie „przejechało“ się, ale na biurach podróży, które z powodu złej kondycji finansowej ogłosiły upadłość. Spróbujmy przypomnieć, jakie prawa i możliwości mają konsumenci, których operatorzy wyjazdów turystycznych nie wywiązali się z zobowiązań.

Czytaj więcej...

Ubezpieczenia na każdą okazję

Czasem słyszymy o słynnych piosenkarzach lub aktorach, którzy ubezpieczają poszczególne części swojego ciała, np. wyjątkowo atrakcyjny nos, a nawet charakterystyczną barwę głosu. Czy można w takim razie ubezpieczyć wszystko? Właściwie tak, ale poświęćmy chwilę na najbardziej popularne ubezpieczenia, z którymi zetkniesz się również poza zwariowanym światem Hollywood.

Czytaj więcej...

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna