Konsumenckie wiem jak

AKTUALNOŚCI

Zrób to sam/a, czyli wykorzystaj odpady, aby uczyć...

(C) Edunews.pl

Żyjemy w czasach, w których - jako konsumenci - produkujemy w naszych domach i instytucjach (także szkołach) coraz więcej śmieci. Kupujemy i… wyrzucamy na potęgę. Można powiedzieć, że… marnujemy tym samym olbrzymie zasoby materiałów, które mogą być z powodzeniem wykorzystane do celów... edukacyjnych.

Pomysły na to, jak przerobić „śmieci” czy „przedmioty służące do czegoś innego” w narzędzia dydaktyczne zostały zebrane w unikalnym poradniku dla nauczycieli. Autorką „Zrób to sam/a. Dydaktyczne pomoce (niemal) z niczego” jest Joanna Apanasewicz, nauczycielka z „Małej Szkoły” w Żaganiu Konińskim, członkini grup Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini, która w swojej pracy w szkole wykorzystuje do celów edukacyjnych zarówno technologie informacyjno-komunikacyjne (jest m.in. trenerką Mistrzów Kodowania), jak i „tradycyjne”. Uwielbia prace ręczne i wykonuje proste pomoce dydaktyczne przy wykorzystaniu najróżniejszych dobrze nam wszystkim znanych przedmiotów. Jakich? Tego właśnie dowiecie się z poradnika, ale zapewniamy, że pozytywnych zaskoczeń będzie wiele. Tak, także tych, które zwykle wyrzucamy do kosza.

Ten poradnik nie będzie o ekologii. Ale w pewien sposób będzie pogłębiał świadomość ekologiczną i konsumencką czytelników. Adresowany jest do nauczycieli, a zatem do grupy, która co do zasady powinna zwracać szczególną uwagę na to, jak na co dzień żyjemy i jaka jest jakość tego życia. I na to, jak możemy je czynić bogatszym dzięki edukacji oraz dzięki wykorzystaniu tego, co nas otacza, jak możemy się rozwijać i stawać się bardziej świadomym człowiekiem. I małym i dużym, bez wyjątku.

Poradnik dostępny jest wyłącznie w sklepie Edustore.eu.

Przygotowany został w formacie EPUB, czyli najpopularniejszym obecnie formacie e-książkowym na świecie. Możemy go czytać na urządzeniach mobilnych - tu polecamy aplikację Książki Play (od Google) – albo na ekranie komputera. W tym wypadku mamy kilka możliwości. W przeglądarce Firefox należy zainstalować dodatek (rozszerzenie) EPUBReader, a w Chrome dodatek Readium. W obu wypadkach mamy wygodny sposób czytania e-książek. Możemy także pobrać czytnik ebooków jako aplikację, np. Adobe Digital Editions.

Źródło: Edunews.pl

Dobrych inspiracji!
 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna