AKTUALNOŚCI
Zrób to sam/a, czyli wykorzystaj odpady, aby uczyć...
- Szczegóły
- Kategoria: Aktualności
- Opublikowano: 08-10-17
- Marcin Polak
Żyjemy w czasach, w których - jako konsumenci - produkujemy w naszych domach i instytucjach (także szkołach) coraz więcej śmieci. Kupujemy i… wyrzucamy na potęgę. Można powiedzieć, że… marnujemy tym samym olbrzymie zasoby materiałów, które mogą być z powodzeniem wykorzystane do celów... edukacyjnych.
Pomysły na to, jak przerobić „śmieci” czy „przedmioty służące do czegoś innego” w narzędzia dydaktyczne zostały zebrane w unikalnym poradniku dla nauczycieli. Autorką „Zrób to sam/a. Dydaktyczne pomoce (niemal) z niczego” jest Joanna Apanasewicz, nauczycielka z „Małej Szkoły” w Żaganiu Konińskim, członkini grup Superbelfrzy RP i Superbelfrzy Mini, która w swojej pracy w szkole wykorzystuje do celów edukacyjnych zarówno technologie informacyjno-komunikacyjne (jest m.in. trenerką Mistrzów Kodowania), jak i „tradycyjne”. Uwielbia prace ręczne i wykonuje proste pomoce dydaktyczne przy wykorzystaniu najróżniejszych dobrze nam wszystkim znanych przedmiotów. Jakich? Tego właśnie dowiecie się z poradnika, ale zapewniamy, że pozytywnych zaskoczeń będzie wiele. Tak, także tych, które zwykle wyrzucamy do kosza.
Ten poradnik nie będzie o ekologii. Ale w pewien sposób będzie pogłębiał świadomość ekologiczną i konsumencką czytelników. Adresowany jest do nauczycieli, a zatem do grupy, która co do zasady powinna zwracać szczególną uwagę na to, jak na co dzień żyjemy i jaka jest jakość tego życia. I na to, jak możemy je czynić bogatszym dzięki edukacji oraz dzięki wykorzystaniu tego, co nas otacza, jak możemy się rozwijać i stawać się bardziej świadomym człowiekiem. I małym i dużym, bez wyjątku.
Poradnik dostępny jest wyłącznie w sklepie Edustore.eu.
Przygotowany został w formacie EPUB, czyli najpopularniejszym obecnie formacie e-książkowym na świecie. Możemy go czytać na urządzeniach mobilnych - tu polecamy aplikację Książki Play (od Google) – albo na ekranie komputera. W tym wypadku mamy kilka możliwości. W przeglądarce Firefox należy zainstalować dodatek (rozszerzenie) EPUBReader, a w Chrome dodatek Readium. W obu wypadkach mamy wygodny sposób czytania e-książek. Możemy także pobrać czytnik ebooków jako aplikację, np. Adobe Digital Editions.
Źródło: Edunews.pl
Dobrych inspiracji!