Konsumenckie wiem jak

SPŁACAM

Przegląd zadłużenia, czyli raty należy spłacać!

fot. Fotolia

Spłacaj raty i reguluj należności terminowo. Pamiętaj, że liczy się dzień, w którym pieniądze znajdą się na koncie w banku, a nie data zlecenia przelewu. Spóźnienie się z dokonaniem spłaty może oznaczać naliczenie karnych odsetek – dokonuj płatności z bezpiecznym wyprzedzeniem. Dotyczy to zwłaszcza spłaty zadłużenia na kartach kredytowych, o czym wiele osób niestety zapomina. 

Konkurencja pomiędzy bankami jest bardzo duża. Jeśli masz już kredyt, a znajdziesz w innym banku ofertę kredytową, która jest tańsza niż ta, z której korzystasz obecnie (oczywiście po dodaniu prowizji i kosztów zamknięcia kredytu w „starym” banku) – korzystaj z niej bez wahania. Może się okazać, że już w krótkim czasie dużo zaoszczędzisz. Jeżeli nie jesteś pewien swojej decyzji – skonsultuj to z niezależnym doradcą finansowym.

Dobrze jest raz na jakiś czas (najlepiej co miesiąc lub co kwartał) robić przegląd stanu swojego zadłużenia. Jest to szczególnie dla osób, które mają więcej niż jedno źródło zadłużenia. Musisz zawsze kontrolować swoje długi. Jeżeli masz wiele kredytów i zadłużony jesteś w różnych instytucjach – przez co trudno ogarnąć ci wszystkie płatności - może warto zastanowić się kumulacją twojego długu. Polega to na tym, że bierzesz nowy kredyt, który zastępuje wszystkie pozostałe, mniejsze kredyty (jest on określany mianem kredytu konsolidacyjnego). Wtedy spłacasz wszystkie odsetki i należności naraz i nie musisz się martwić że o czymś zapomnisz.


Na rynku instytucji finansowych działa wiele firm, które starają się zdobyć klientów posługując się nie zawsze rzetelną informacją i promocją. Musisz uważać na oferty typu „kup teraz, spłacisz później”, albo „pożyczki od ręki na 0%”. Wiele z nich zawiera niekorzystne dla ciebie warunki i ukryte koszty. Dlatego staraj się przede wszystkim korzystać z oferty finansowej wiarygodnych podmiotów rynkowych o uznanej reputacji. Poza tym zadaj sobie podstawowe pytanie - gdyby udzielanie tak atrakcyjnych pożyczek było możliwe, czemu tyle instytucji nie wprowadziło ich do swojej oferty? Widać są istotnie powody. Nie ryzykuj!

 

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zanim cokolwiek podpiszesz...

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna