Konsumenckie wiem jak

KUPUJĘ

Po co nam pieniądze?

fot. Fotolia

Codziennie podejmujemy decyzje, które mają wpływ na stan naszej sytuacji finansowej. Teoretycznie pieniądze szczęścia nie dają, ale jednak praktycznie każdy z nas o nich rozmyśla. Dlaczego pieniądz jest taki ważny w naszym życiu? We współczesnym świecie ma on kluczowe znaczenie dla rozwoju każdej jednostki i każdej społeczności. Co najmniej z trzech powodów.

Dzięki pieniądzom możemy:
  • zmierzyć wartość, czyli dowiadujemy się, na przykład ile jest warta dana rzecz którą chcemy kupić. Mając pieniądze możemy określoną ich ilość wymienić na rzecz, na której nam zależy lub której potrzebujemy;
  • zapłacić za dane produkty (towary, usługi) – zazwyczaj każde państwo (lub grupa państw, jak na przykład Unia Europejska) ustala, jaka waluta jest oficjalnym pieniądzem w danym kraju (grupie krajów), co ułatwia wymianę towarów i usług między sprzedającymi i kupującymi. W Polsce takim prawnym środkiem płatniczym jest polski złoty, o czym informuje napis na każdym banknocie emitowanym przez Narodowy Bank Polski. W Stanach Zjednoczonych będzie to dolar amerykański, w Wielkiej Brytanii – funt brytyjski, a w większości państw Unii Europejskiej – euro (ponieważ kraje te zastąpiły swoje narodowe waluty wspólnym pieniądzem europejskim);
  • gromadzić majątek – pieniądz umożliwia oszczędzanie i pomnażanie majątku (czyli bogacenie się).
Za emisję (druk) pieniądza odpowiedzialne jest państwo, zaś emitentem (wydawcą) krajowego pieniądza jest zazwyczaj bank centralny (czyli instytucja państwowa, której celem jest dbanie o wartość krajowego pieniądza -  w naszym kraju jest to Narodowy Bank Polski).
 
Nie zawsze funkcję pieniądza pełniły monety i banknoty. W przeszłości za pieniądz były uznawane między innymi skóry, płytki kamienne, muszelki, korale, monety srebrne i złote, zaś pieniądz papierowy jest powszechnie stosowany dopiero od około 250 lat. We współczesnym świecie XXI wieku wkraczamy jednak już w nową epokę – pieniądza elektronicznego – coraz większe znaczenie mają płatności bezgotówkowych dokonywane za pośrednictwem kart płatniczych i operacji bankowych, a wkrótce zapewne i telefonów komórkowych i innych przenośnych urządzeń.
 
Z całą pewnością można powiedzieć, że brak pieniędzy powoduje wiele komplikacji i problemów, które utrudniają nam realizację życiowych celów. Dlatego właśnie powinniśmy poświęcić wiele uwagi planowaniu i gospodarowaniu naszymi środkami finansowymi – tak nimi zarządzając, żeby móc realizować większe i mniejsze cele i marzenia.
 
 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna