Konsumenckie wiem jak

OSZCZĘDZAM

Od kiedy warto myśleć o emeryturze?

Młodym ludziom emerytura wydaje się czymś tak bardzo odległym, że nie starają się o niej w ogóle myśleć. Cieszą się życiem i nie przejmują się tym, co będzie za kilkadziesiąt lat. Jednak w kapitałowym modelu systemu emerytalnego, jaki obejmuje już wszystkich młodych ludzi w Polsce, każdy tak naprawdę sam oszczędza na swoją przyszłą emeryturę.

Nie daj się więc oszukać, że emerytura to coś tak odległego, że nie musisz o niej wcale myśleć. Przypomnij sobie opisany wyżej mechanizm procentu składanego – na tej samej zasadzie odkładasz na emeryturę. Im dłużej będziesz oszczędzał, tym większą emeryturę otrzymasz.

Z chwilą podjęcia pierwszej pracy musisz obowiązkowo podpisać umowę z wybranym przez ciebie Otwartym Funduszem Emerytalnym. Przed podjęciem tej decyzji przeanalizuj rankingi i sprawdź wyniki funduszy, aby wybrać jednego z tych, który w długim terminie osiąga najlepsze wyniki. Pamiętaj jednak, że podpisanie umowy z Otwartym Funduszem Emerytalnym nie wystarczy, aby twoja emerytura była na przyzwoitym poziomie - do OFE trafiają stosunkowo niewielkie środki. Zastanów się, czy prognozowana wysokość przyszłej emerytury jest dla ciebie satysfakcjonująca.

Moment, w którym  rozpoczynasz pracę i zarabiasz swoje pierwsze pieniądze to dobry czas na decyzję o rozpoczęciu (dobrowolnego) oszczędzania na emeryturę. Z początku nie muszą to być wielkie kwoty (przypomnij sobie wcześniejsze wyliczenia, może 100 złotych miesięcznie wystarczy?). Dzięki temu w przyszłości na emeryturze będziesz mógł korzystać z większej kwoty zaoszczędzonych środków. Warto się więc nad tym choć chwilę zastanowić będąc jeszcze młodym i w pełni sił.

 

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna