Konsumenckie wiem jak

OSZCZĘDZAM

Liczysz na emeryturę? Zacznij oszczędzać!

fot. Fotolia

Parafrazując znane powiedzenie - zacznij lepiej liczyć na siebie. Zdaniem sporej części ekonomistów i uważnych obserwatorów naszej sceny politycznej, znacznie korzystniej dla dzisiejszych 30-40 latków byłoby, gdyby nie brali jednak pod uwagę możliwości otrzymania jakiejkolwiek emerytury od państwa. Może to naprawdę jest najbezpieczniejsza metoda zadbania o swoją emeryturę w przyszłości – zacząć oszczędzać już teraz, a cokolwiek co, otrzymamy z tytułu emerytury od naszego państwa, uznać za cud, "wygraną na loterii".


To już pewne (przynajmniej dopóki nie zmieni się widzi-mi-się polityków lub do władzy nie dojdą inne partie polityczne mające inne pomysły) – wiek emerytalny zostaje wydłużony do 67 lat. Będziemy pracować dłużej i mimo protestów społecznych, z którymi mamy do czynienia, powinniśmy się raczej przyzwyczaić do tego, że pracować będziemy do końca naszego życia (to raczej trend globalny - przykładowo w Szwecji wiek emerytalny obecnie to 67 lat, ale są właśnie podejmowane próby podniesienia go do 75 lat).

Dzięki uzgodnionemu przez rząd PO i PSL rozwiązaniu łagodzącemu skutki reformy, mężczyźni będą mogli kończyć pracę w wieku 65 lat, a kobiety w wieku 62 lat (przy zachowaniu minimalnego stażu pracy – dla mężczyzn 40 lat, dla kobiet 35 lat). Jednak nie ma nic za darmo. Pamiętajmy – to rozwiązanie uderzy nas po kieszeni. Szybszy finisz kariery zawodowej to dla zarabiających średnią krajową dożywotnia emerytura niższa nawet o 200 zł miesięcznie – jak wyliczyli eksperci Money.pl.

sxc.huSpory wokół wieku emerytalnego powinny nas skłaniać do konkretnego działania: jeśli chcemy mieć za co żyć faktycznie na emeryturze, powinniśmy sami zacząć oszczędzać już dziś. Generalna zasada jest taka, że najlepiej oszczędzać z chwilą podjęcia pierwszej pracy. Tylko regularne i systematyczne oszczędzanie, dopasowane do osobistych możliwości finansowych (np. na poziomie 10% dochodów), pozwoli nam przy założeniu kilkudziesięciu lat oszczędzania na zgromadzenie kapitału będącego naszym prawdziwym zabezpieczeniem emerytalnym.

Na emeryturę od państwa lepiej nie liczyć. Można się przeliczyć. Politycy sprawujący władzę już nie raz udowodnili, że potrafią zmieniać prawo, kiedy im jest to wygodne. Tak było z OFE, przy których oszczędzający stracili znaczną część swoich środków przeznaczonych na emeryturę, tak może być i w przyszłości, bo w sytuacjach kryzysowych każde zmiany dokonają się na pewno na niekorzyść osób oszczędzających z państwem na emeryturę.

W przypadku oszczędzania długoterminowego bezpieczniej dla nas jest korzystać z oferty sprawdzonych i rzetelnych instytucji finansowych, z którymi wiąże nas umowa. Nawet jeśli nie będziemy zadowoleni ze współpracy, zawsze będziemy mogli skorzystać z innej oferty innej instytucji działającej na rynku.

(Źródło: Money.pl, opr. własne)

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna