Konsumenckie wiem jak

POŻYCZAM

Czy warto się zadłużać?

Nawet jeśli będziemy sprawnie gospodarować budżetem, czasem może zabraknąć funduszy na większe zakupy lub inwestycje. Nie zawsze możemy takie większe wydatki odłożyć w czasie i zebrać środki. Wiele osób wybiera więc zaciągnięcie kredytu. Jest to bardzo poważna decyzja, ponieważ pożyczane sumy są bardzo duże, a spłata rozłożona często na wiele lat. Dlatego warto porównać oferty różnych banków, aby wybrać najkorzystniejszą - czasem może się okazać, że najniższe oprocentowanie nie jest jedynym kryterium. 

Zauważyłeś zapewne, że gdziekolwiek się nie ruszysz, wszędzie widać reklamy banków i innych instytucji finansowych, które oferują ci „super atrakcyjne” kredyty i pożyczki, niektóre nawet dostępne „od zaraz”, „oprocentowane na 0%”, „od ręki”, „na dowód osobisty”, itp. Nic tylko wejść do banku z pustym portfelem, a wyjść z bardzo grubym. Pokusa skorzystania z takich ofert jest dość duża, zwłaszcza dla osób, które mają trudności z zarządzaniem budżetem domowym i nie radzą sobie z  wydatkami. Musisz zachować ostrożność! Jak mówią Amerykanie, „nikt nie daje darmowych obiadów – zawsze ktoś za nie płaci”. W tym wypadku to z reguły właśnie ty będziesz płacił. Nie tylko wtedy, kiedy pożyczkodawca będzie próbował cię oszukać ukrywając koszty wśród fragmentów umowy pisanych przysłowiowym drobnym drukiem. Po pożyczki gotówkowe często sięgają osoby najuboższe, które akurat muszą pokryć niespodziewany wydatek - efekt jest taki, że te osoby płacą wielokrotnie więcej niż gdyby regularnie odkładały małe kwoty na tzw. czarną godzinę. 

Nie oznacza to jednak, że nigdy nie należy się zadłużać. Czasem wzięcie kredytu jest uzasadnione, albo wręcz konieczne, aby móc osiągnąć jakiś ważny cel życiowy i powiększyć swój majątek. Podstawowa zasada brzmi - nie bać się pożyczek i kredytów, lecz racjonalnie z nich korzystać. Dlatego warto pamiętać o kilku sprawach.

Po pierwsze zawsze starannie rozważ decyzję o zadłużeniu się, zwłaszcza jeżeli zamierzasz przyjąć zobowiązanie na wiele lat. W razie wątpliwości skorzystaj z pomocy doradców finansowych ze sprawdzonych firm działających na rynku. Rozmowa zwykle nic nie kosztuje, a często pozwala uniknąć kłopotów. Poza tym zastanów się nad planem awaryjnym. To, że masz pracę i zarobki pozwalające na wzięcie kredytu może za jakiś czas nie być aż tak pewne. Zastanów się jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek gdyby wydarzyło się coś nieprzewidzianego - można na przykład odłożyć i zainwestować najpierw mają kwotę pieniędzy, która potem będzie spokojnie leżakowała na lokacie. W razie problemów ze spłacaniem rat można będzie z niej skorzystać.


Pamiętaj, że najbardziej korzystna dla ciebie pożyczka lub kredyt to takie, kiedy pozyskane od instytucji finansowej środki inwestujesz w coś, co zwiększy twój majątek i twoje możliwości zarabiania pieniędzy w przyszłości. Z pewnością należą do nich decyzje o wzięciu kredytu na zakup nieruchomości albo mieszkania, na opłacenie dobrych studiów, po których łatwo znaleźć pracę, czy kupno nowszego i bardziej ekonomicznego samochodu, który mniej się psuje i zużywa mniej paliwa niż stary.

Po trzecie, decyzja o zaciągnięciu kredytu jest zawsze bardzo poważna i będzie miała wpływ na stan twojego portfela. Dlatego zawsze trzeba porównać oferty różnych banków i instytucji finansowych, aby wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Czasem może się wydawać, że różnica kilkunastu-kilkudziesięciu złotych miesięcznie w wysokości spłacanych rat kredytu to niewiele – ale przemnóż to przez ilość miesięcy, przez które będziesz spłacać kredyt, a zrobi się z tego naprawdę duża kwota - na tyle duża, że warto dla niej spędzić kilka wieczorów w Internecie i przejść się na rozmowy w wybranych bankach. 

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna