Konsumenckie wiem jak

PROJEKTY

Jedz lokalnie, działaj globalnie

fot. Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć

W sklepach spożywczych – pełne półki. Możemy dowolnie wybierać spośród szerokiej oferty żywności - towarów drogich i tanich, polskich i zagranicznych, zdrowych i niezdrowych. Najczęściej o zakupie decyduje cena, ale bardzo często za niewiele wyższą kwotę dostaniemy rzecz smaczniejszą i zdrowszą. Jak kupować żywność?

Zapraszamy uczniów gimnazjów i liceów do międzynarodowego konkursu filmowego „Jedz lokalnie, działaj globalnie”. Jego celem jest zmotywowanie uczniów do refleksji dotyczącej pochodzenia żywności, a także współczesnego modelu jej produkcji i konsumpcji. Już wkrótce to właśnie oni będą podejmować decyzje spoglądając na sklepowe półki. Poprzez konkurs wideo organizatorzy konkursu chcą obudzić ciekawość dotyczącą spożywanej żywności, a także zmotywować do zaangażowania się w tworzenie systemu żywnościowego przyjaznego dla konsumentów, rolników i przyrody.

Zadanie

Film ma stanowić krótkie przedstawienie (30-60 sekund) zagadnienia związanego ze zrównoważonym modelem produkcji żywności w zakresie poniższych tematów (do wyboru):
1. Odpowiedzialna konsumpcja żywności
2. Ogrodnictwo miejskie/lokalne
3. Marnowanie żywności.

Film wystarczy nagrać film telefonem komórkowym lub tabletem. Najważniejszy jest kreatywny pomysł. Autorem/autorką filmu może być jedna osoba lub grupa uczniów/uczennic. Do konkursu można zgłosić kilka filmów. Film wytypowany przez jury, zostanie wyprodukowany, w porozumieniu z jego twórcą, przez profesjonalne studio filmowe.

Międzynarodowy etap konkursu

Film, który zostanie wytypowany na etapie krajowym i wyprodukowany przez studio filmowe, zostanie zaprezentowany na arenie międzynarodowej i będzie reprezentować Polskę podczas międzynarodowego etapu konkursu. W Polsce zostanie zaprezentowany w ogólnopolskich mediach.

Do kiedy?

Do dnia 24 marca 2017 r. na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. prosimy o przesłanie linku do wybranego przez siebie serwera wymiany plików (np. Wetransfer, Dropbox, Google Drive, Sendspace), na którym można umieścić film/filmy.

Pytania?

Wszelkie pytania związane z przygotowaniem filmu uczniowie i uczennice mogą kierować do Pawła Stankiewicza na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Uwaga! Koniecznie jest zapoznanie się z REGULAMINEM konkursu. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie Polskiej Zielonej Sieci.

 

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zanim cokolwiek podpiszesz...

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna