Konsumenckie wiem jak

WIEM WIĘCEJ

Konto w banku

W powszechnej świadomości symbolem oszczędzania stała się świnka skarbonka. Jednak gdy przyjrzeć jej się bliżej, jest to co najwyżej sposób, jak zamrozić cenne środki, które umieszczone np. na lokacie mogłyby nie tylko biernie leżakować, ale również dodatkowo zarabiać. Warto spojrzeć na problem oszczędzania nowym (nowoczesnym) okiem.   

Świnka to dobry sposób, żeby postawić pierwsze kroki w zarządzaniu własnymi pieniędzmi, ale nie jest metodą postępowania, którą warto zarekomendować w dorosłym życiu. Z wielu powodów. Przede wszystkim, nie mieści się w niej wiele pieniędzy i zawsze istnieje pokusa, że ją rozbijemy, a nawet, że ktoś nam ukradnie oszczędności, albo ulegną one zniszczeniu. Każdy kto próbował wydłubywać z niej drobniaki nożem wie, jak wielką kreatywność potrafi obudzić w obliczu braków w portfelu. Ale najważniejszym powodem, dla którego stara dobra świnka powinna pozostać jedynie zwykłą dekoracją, jest to, że w takiej skarbonce pieniądze na nas nie pracują. Jak to rozumieć?

Żyjemy w XXI wieku i w związku z tym powinniśmy poszukiwać nowoczesnych sposobów zarządzania pieniędzmi. Powinniśmy trzymać pieniądze tam, gdzie mogą się one swobodnie... pomnażać. Nie tylko w wyniku naszych działań, gdy dokładamy kolejne kwoty, ale także innych – na przykład kiedy ktoś płaci nam za to, że przechowuje i korzysta z naszych pieniędzy.


Komu zatem warto powierzyć własne pieniądze? Kiedy boli nas ząb, nie zastanawiamy się długo, tylko udajemy się do osoby, która zna się na leczeniu zębów. Podobnie powinniśmy postępować z pieniędzmi. Rzadko kiedy uda nam się zdobyć głęboką wiedzę na temat funkcjonowania świata finansów. Dlatego mając na uwadze długoterminowe i skuteczne gospodarowanie własnymi środkami, nasze pieniądze najlepiej jest powierzyć fachowcom od pieniędzy, czyli np. doradcom finansowym. 

Znikające oszczędności

Pieniądze, które trzymasz w domu np. w skarbonce lub w domowym sejfie ciągle tracą na wartości ze względu na zjawisko inflacji (czyli wraz z upływem czasu – np. okresu jednego roku – za tę samą wartość nominalną 100 zł – możemy, ze względu na wzrost cen, kupić coraz mniej tych samych towarów). Zwróć jednak uwagę na to, że również niektóre konta bankowe nie są oprocentowane – trzymanie na nich pieniędzy nie różni się praktycznie niczym od trzymania ich w domowej skarbonce (może tylko są bezpieczniejsze). Dlatego zawierając z bankiem umowę o prowadzenie rachunku bankowego należy zadbać o to, aby przynajmniej jeden z rachunków (kont) bankowych był oprocentowany i na nim trzymać swoje środki.

Oszczędzaj regularnie. Jak już wcześniej dowodziliśmy, nawet niewielkie wpłaty gromadzone systematycznie na oprocentowanym koncie bankowym zaczną po jakimś czasie przynosić zyski. Najlepiej jeśli wpłat dokonywać będziesz na konto oszczędnościowe, które zazwyczaj jest lepiej oprocentowane niż zwykłe konto rozliczeniowe (bieżące) czy lokata, a także łatwiej korzystać ze zgromadzonych na nim oszczędności niż w przypadku lokaty.

Konto bankowe załóż najlepiej w takim banku, który oferuje dostęp do twoich środków również poprzez Internet (i którego system bankowości online jest chwalony przez innych użytkowników). W ten sposób będziesz miał pełen komfort dokonywania operacji finansowych na twoim koncie bez względu na miejsce pobytu, bez konieczności wizyt w banku i stania w kolejkach do bankowego okienka. Korzystając z konta przez Internet zaoszczędzisz również wiele na kosztach – gdy dokonujesz samodzielnie operacji na koncie, bank nie musi zatrudniać i opłacać swojego pracownika do obsługi twojego konta, gdyż wszystkie twoje operacje na koncie zamiast pracownika banku sprawdzi i zatwierdzi system komputerowy. To właśnie dlatego koszty realizowanych z twojego konta przez Internet przelewów są dużo tańsze od innych. I tak przelew zlecony przez Internet kosztuje zazwyczaj ok. 0,50-1 zł. Przelew za pośrednictwem operatora telefonicznego wyniesie cię już nawet 2 zł. Z kolei koszt przelewu realizowanego w oddziale banku może dojść do 5 zł. Najdrożej będzie jeśli płacisz za pośrednictwem poczty – za przekaz pocztowy lub przelew możesz zapłacić jeszcze więcej.

Podsumowując, z oferty banków warto korzystać, choć należy też zawsze zwracać uwagę na koszty. Jeżeli jeden bank wydaje się ci za drogi (lub nie jesteś zadowolony z poziomu obsługi) – śmiało idź do drugiego. Konkurencja między bankami jest wysoka i stale przyczynia się do podnoszenia jakości świadczonych usług. Dzięki temu zyskujemy na tym my – klienci banków.

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna