Konsumenckie wiem jak

WYBIERAM

Od czego zależą moje dochody? (2)

fot. Fotolia

Uwielbiacie Internet? Może on dla was być kopalnią pomysłów, także tych biznesowych, które pozwolą wam zarobić i to jeszcze w okresie nauki szkolnej. Internet daje wam dostęp do informacji, o skali takiej, o jakiej wasi rodzice mogli tylko pomarzyć. Znacie to narzędzie, więc spróbujcie je wykorzystać z pożytkiem dla waszego portfela.

Stwarza wam szansę pozyskania pomysłów na realizację własnych projektów jeszcze podczas edukacji szkolnej. Może się bowiem zdarzyć, że wasi rówieśnicy gdzieś w innym mieście w Polsce albo nawet daleko w innym kraju, wpadną na ciekawy pomysł i go zrealizują. Jeżeli będziecie odpowiednio wykorzystywać Internet do pogłębiania wiedzy na tematy, które was naprawdę interesują, a nie spędzać tylko czas na Gadu Gadu, możecie w ten sposób znaleźć inspirację do własnych działań, które – jeśli będą dobrze przemyślane i realizowane – mogą również i wam przynieść znaczące dochody jeszcze na etapie nauki szkolnej.

Inny przykład – konkursy i programy stypendialne. W Polsce w ciągu roku ogłaszanych jest pewnie kilkaset konkursów dla młodzieży, a w znacznej części z nich organizatorzy przewidują nagrody finansowe dla laureatów. Informacje o nich również możecie znaleźć w Internecie (np. w portalu edukacyjnym edunews.pl). Zatem mocno pracuj swoją głową, ale i z głową. Startuj w konkursach jak najczęściej, zwłaszcza tam, gdzie czujesz się mocny. Nawet jeśli nie wygrasz, twój wysiłek wzbogaci cię i zwiększy twoje doświadczenie.
 
Bądź przedsiębiorczy – działaj! Aktywność i przedsiębiorczość to podstawa. Raporty ekspertów są alarmujące – polska młodzież kończąc szkołę lub uczelnię, jest źle przygotowana do podjęcia pracy i niestety często nie może znaleźć pracy w swoim zawodzie lub preferowanej dziedzinie. 
 
Winą za ten stan rzeczy obarcza się przede wszystkim szkołę, która nie oferuje edukacji praktycznej i nie rozwija przedsiębiorczych postaw, koncentrując się głównie na przekazywaniu mniej potrzebnej w życiu wiedzy teoretycznej i encyklopedycznej. Możesz sam dobrze przygotować się do pracy po ukończeniu szkoły lub studiów – najlepiej bądź aktywny i organizuje różnego rodzaju projekty edukacyjne w twojej szkole. Czego można nauczyć się uczestnicząc aktywnie w organizacji projektu? Projekt to zamknięta i spójna całość obejmująca różnorodne działania prowadzące do osiągnięcia zakładanego celu głównego. Obejmuje kilka etapów działania: planowanie, realizację, ewaluację, a każym z nich są wymagane i rozwijane różnego typu umiejętności – zarządzania zespołem, czasem, planowania, komunikacji z zespołem i instytucjami poza szkołą, promocji, rekrutacji uczestników, organizacji różnego typu działań (np. seminarium, druku publikacji, zebrania danych ankietowych, itp.), kontaktu z mediami, opieki nad gośćmi i prelegentami i wiele innych. Udział w projektach szkolnych daje cenne doświadczenie, które z całą pewnością zostanie przez ciebie wykorzystane po podjęciu pracy. Bądź aktywny – tak w szkole, jak i w życiu – zawsze staraj się robić coś więcej niż tylko to, do czego jesteś zobowiązany.
 
 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna