Konsumenckie wiem jak

AKTUALNOŚCI

Poznaliśmy laureatów konkursu

Miło nam poinformować, że konkurs Finanse.mp3 – edukacja młodych konsumentów finansowych – został rozstrzygnięty. W projekcie edukacyjnym wspieranym przez Miasto Stołeczne Warszawa, wzięło udział ponad 1000 uczniów z warszawskich gimnazjów.

Uczniowie przysłali wiele interesujących nagrań mp3, dlatego wybór zwycięzców nie należał do najłatwiejszych. Cieszymy się, że zarówno uczniowie jak i nauczyciele z takim entuzjazmem przyjęli inicjatywę edukacyjną Fundacji Teraz Edukacja.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 21 grudnia 2009 r. o godzinie 15.00, w Centrum Konferencyjnym PUHiT w sali numer 18, przy ulicy Ciołka 12 w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy laureatom:

I miejsce: Paweł Piekarski

uczeń klasy III w gimnazjum nr 40 im. Żołnierzy AK Grupy Bojowej "Krybar", ul. Drewniana 8 w Warszawie. Nagroda – iPod Touch, 8 GB

II miejsce: Tomasz Dzikliński

uczeń klasy II w Gimnazjum nr 42 z Oddziałami Dwujęzycznymi, ul. Twarda 8/12 w Warszawie. Nagroda – iPod Touch, 8 GB

III miejsce: Agnieszka Celuch

uczennica klasy III w Gimnazjum nr 1 im. R. Schumana, ul. Tyniecka 25 w Warszawie. Nagroda iPod nano, 16 GB

Wyróżnienie: Milena Kurkowska

uczennica klasy III w Gimnazjum nr 2 im. Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, ul. Narbutta 65/71 w Warszawie. Nagroda iPod Nano, 8 GB

Projekt w 2009 r. został dofinansowany ze środków finansowych M. St. Warszawy. Realizowany był pod patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji.

 

 Projekt został dofinansowany ze środków m. st. Warszawy

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna