Konsumenckie wiem jak

INWESTUJĘ

Złota inwestycja

W obecnych czasach zaburzeń w światowej i europejskiej gospodarce spowodowanej najpierw eksplozją wolności w krajach Afryki Północnej, a potem kryzysu finansowego w Grecji, widzieliśmy już wiele spektakularnych spadków cen. Dramatycznie spadały zwłaszcza ceny akcji, spadają również ceny domów. Spadki cen doprowadziły wielu inwestorów do utraty znacznej części odkładanych przez całe życie oszczędności.

(C) EDUNEWS.PLOd reguły spadających cen są jednak pewne wyjątki. Jednym z nich było i jest złoto, którego cena wbrew przeróżnym zawirowaniom na rynkach w ostatnich latach praktycznie cały czas się rośnie, co chwila osiągając nowe rekordy (patrz wykres).

Są różne teorie tłumaczące stabilność trendu ceny złota.  Według niektórych złoto się nie zużywa i nie niszczy, dlatego jest najlepszą lokatą kapitału. Inne dostrzegają źródła wzrostu ceny złota we wzroście popytu na złoto ze strony bogacących się społeczeństw Chin, Indii i innych krajów rozwijających się. Jeszcze inne mówią, że złoto to pierwszy i najbardziej oczywisty wybór na ulokowanie środków dla inwestorów panicznie uciekających z rynków finansowych. Obecny rekordowo wysoki poziom cen złota skłania także wielu do mówienia o „złotej bańce” która musi niedługo pęknąć na wzór baniek pękających ostatnio na rynkach nieruchomości czy instrumentów finansowych. Jeśli to prawda, to należałoby oczekiwać odwrócenia wieloletniego wzrostowego trendu cen złota.

Co się naprawdę stanie z cenami złota? To pokaże przyszłość. Póki co, zwłaszcza w czasach kryzysu, złoto okazuje się być atrakcyjną inwestycją dla wielu inwestorów. Nie rekomendujemy jednak przechowywać większych ilości złota w domu. Skorzystajmy np. ze skrytki sejfowej w banku lub banku spółdzielczym. Tak bezpieczniej.

Spójrzmy na ten wykres ilustrujący nam wzrost ceny uncji złota na przestrzeni kilkudziesięciu lat:

 


 

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna