Konsumenckie wiem jak

KUPUJĘ

Zanim podpiszesz, zanim kupisz

fot. Fotolia

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy sprzedaży? Zasadniczo, to sprzedawca i konsument ustalają, co znajdzie się w umowie. Jednak, umowa musi uwzględniać pewne ustawowe warunki, jak również być w zgodzie z zasadami porządku publicznego i moralności.

Co może zostać ujęte w umowie?

1. Warunki (postanowienia) ustawowe mają na celu ochronę podstawowych praw konsumenta (ochrona interesów osób prywatnych). Stąd umowa nie może zawierać niekorzystnych warunków lub mieć na celu ograniczenie podstawowych praw konsumenta, bądź też zawierać klauzule niedozwolone.

2. Zasady porządku publicznego i moralności chronią podstawowe interesy społeczności oraz podstawy ładu moralnego (ochrona interesów ogólnych). Umowa nie może dotyczyć działalności nielegalnej. Jeżeli te zasady nie są przestrzegane, umowa może zostać wypowiedziana (zerwana) częściowo lub całkowicie.

Jako zasadę stosuje się, że konsument przyjmuje warunki ustalone przez sprzedawcę.

W celu ułatwienia zawierania umów, większość sprzedawców ma przygotowane wcześniej ogólne warunki sprzedaży, które mają zastosowanie do wszystkich umów. Jeśli więc zawierasz umowę z takim sprzedawcą, automatycznie mają one zastosowanie również w twoim wypadku. Przeczytaj więc uważnie ogólne warunki sprzedaży i sprawdź czy zgadzają się z tym, co ustaliłeś ze sprzedawcą.

W niektórych sektorach gospodarki stosuje się standardowe umowy dla całej branży.

Jeżeli nabywasz wyrób lub usługę w jakimś szczególnym celu, poinformuj o tym sprzedawcę tak, aby ten cel został wzięty przez sprzedawcę pod uwagę i znalazł się w umowie.

Przeczytaj wszystko uważnie

Obie strony umowy, zarówno sprzedawca, jak i konsument, związani są wszystkimi warunkami określonymi w umowie. Jest to tzw. zasada prawa zobowiązań, tj. wszystkie warunki są dla stron wiążące, nawet informacje zapisane maleńkimi literami. Dlatego każdą umowę należy dokładnie przeczytać (szczególnie te informacje zapisane drobnym drukiem), ponieważ po jej podpisaniu, nie mamy możliwości zmiany decyzji (tylko w wyjątkowych przypadkach). Podpisując jakąkolwiek umowę mamy prawo poprosić o czas na dokładne jej przeczytanie lub otrzymanie kopii do domu, gdzie spokojnie zapoznamy się z warunkami, jakie mamy zaakceptować. W przypadku wątpliwości możemy skonsultować umowę z prawnikiem.

Sprzedawca nie ma prawa zataić przed nami żadnych warunków i ustaleń. Zawarte w umowie określenia i warunki nie mogą ograniczać obowiązujących postanowień prawa polskiego, chroniących konsumentów. Sprzedawca zobowiązany jest do udzielenia nam wyczerpującej informacji na temat usługi/produktu i warunków umowy.

Jeśli umowa narusza lub znosi przysługujące nam prawa konsumenckie, może to oznaczać, że jest nielegalna i nie ma względem nas mocy prawnej.

Pomiędzy sprzedawcą, a konsumentem musi zostać nawiązana ścisła współpraca.

 

Odstąpienie od umowy

Odstąpienie od umowy jest najważniejszym uprawnieniem konsumenta; przysługuje ono w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Można z niego skorzystać składając pisemnie stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Nie trzeba podawać powodów odstąpienia. Uwaga, są pewne wyjątki od tej zasady!

 

Rzecznik konsumentów

Rzecznik konsumentów udziela bezpłatnych porad i informacji prawnych, broni interesów konsumentów, podejmuje w ich imieniu interwencje, udziela pomocy w kierowaniu spraw na drogę sądową oraz w ich prowadzeniu. Rzecznik konsumentów może wystąpić do przedsiębiorcy w przypadku podejrzeń o stosowanie niedozwolonych czy nieuczciwych praktyk rynkowych, a przedsiębiorca jest zobowiązany (pod groźbą kary grzywny) udzielić mu wyjaśnień i informacji oraz ustosunkować się do uwag i opinii rzecznika. Rzecznik jest zatrudniony w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Więcej na stronie UOKIK.

 

Wzory pism

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na swoich stronach umieszcza wzory pism, z których mogą skorzystać konsumenci dochodzący swoich praw. Skorzystaj z wzorów.

 

Zmiana prawa

Przeczytaj o nowych uprawnieniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w obszarze ochrony konsumentów po 17.04.2016. Więcej na stronach UOKIK.

 

Sprawdź umowę

W umowach, które zawierają konsumenci z przedsiębiorcami, mogą znajdować się tzw. klauzule abuzywne, czyli naruszające prawa konsumenta. Dowiedz się o nich więcej.

 

Opieka merytoryczna